Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Jesienny Uniwersytet Trzeciego Wieku

Miasto Kielce w dniach 15-25 października 2005 r. gościło seniorów z zaprzyjaźnionych europejskich miast. W dziesięciodniowym spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy z Gotha (Niemcy), Winnicy (Ukraina), Orange (Francja), Budapesztu Czepel (Węgry) oraz Sandviken (Szwecja).
Projekt taki służył integracji obywateli w ramach partnerstwa między bliźniaczymi miastami Kielc.


Blisko 50-cio osobowej zagranicznej grupie towarzyszyli słuchacze kieleckiej uczelni dla seniorów. Odbyło się szereg spotkań i imprez, które mocno zintegrowały uczestników projektu „Jesienny Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Jednym z punktów programu były wieczorki narodowe poszczególnych grup. Goście prezentowali dania i trunki typowe dla ich krajów i regionów, opowiadali o działalności lokalnych organizacji skupiających wokół siebie osoby starsze, wymieniali pomysły na indywidualną realizację własnych potrzeb po zakończeniu aktywności zawodowej.
Uczestnicy wzięli również udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej i spotkali się z władzami Kielc. Mieli okazję zapoznać się z sytuacją kieleckich seniorów, odwiedzając m.in. Dom Pomocy Społecznej, Dom Seniora czy spotykając się z Kręgiem Instruktorów ZHP w Domu Harcerza w Białogonie. Odbyło się kilka wycieczek po Kielcach i regionie, m.in. goście zwiedzili Muzeum Narodowe, Skansen w Tokarni, zorganizowano wyjazd do Sandomierza – z udziałem uczestniczących w tym czasie w „Weekendzie Partnerstwa” władz miast partnerskich Kielc.


„Jesienny Uniwersytet Trzeciego Wieku” to przede wszystkim forum wymiany doświadczeń seniorów z poszczególnych krajów, spostrzeżeń i uwag dotyczących polityki rządów i samorządów lokalnych wobec osób starszych. Nie zabrakło jednocześnie spotkań towarzyskich, wieczorków tanecznych, warsztatów terapii zajęciowej i pieczonej w ognisku polskiej kiełbasy, która okazała się hitem kulinarnym. Zorganizowane przez Ośrodek Inicjatyw Twórczych „Piekarnia” spotkanie pokoleń było okazją do dobrej zabawy przy dźwiękach szantowych przebojów granych przez młodzieżowy zespół „Fog”
Realizacja projektu „Jesienny Uniwersytet Trzeciego Wieku” w ramach europejskiego programu Town Twinning, który finansowo wspiera takie inicjatywy, miał na celu uświadomienie zagadnień polityki europejskiej dotyczących osób starszych.
Dzięki takim międzynarodowym spotkaniom „Obywateli – Seniorów” organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problemy, jakie pojawiły się w Europie – starzejące się społeczeństwa, marginalizacja osób starszych i ich problemy z tym związane, takie jak poczucie osamotnienia, nadmiar czasu wolnego, z którym nie wiadomo co zrobić, niewielka liczba propozycji aktywizujących seniorów w życiu lokalnych społeczności.
Zamierzenia organizatorów miały na celu zjednoczenie sił osób starszych w walce z marginalizacją, uciążliwymi barierami, z jakimi spotykają się każdego dnia.
Przez wspólne dyskusje i działania w ramach „uniwersytetu” starano się dowieść, że proces starzenia się dotyczący każdego z nas, wcale nie musi być nudny ani smutny, ale może być również okresem nowych wyzwań i doświadczeń w zakresie samorealizacji.
Gospodarzem projektu było Miasto Kielce przy współpracy kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pobierz   Informator   (pdf, 7MB)

Galeria zdjęć

Wykład
Wizyta w Domu Pomocy...
Skansen w tokarni
Skansen w tokarni
Prezentacja Budapest Czepel
Muzeum w Jędrzejowie
Spotkanie integracyjne
Na organach w Opactwie...
Przed Klubem Seniora
 

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności